I u půjček na bydlení jsou akce

V poslední době rostou ceny i hypoték i úvěrů ze stavebního spoření. Mohou za to hlavně legislativní změny, které zpřísnily pravidla pro tento typ úvěrů, ale také zvyšující se úrokové sazby ze strany České národní banky a tím i dražší půjčování peněz obecně. Nejen, že už si není možné půjčit 100 % potřebné částky, ale úroky jsou stále vyšší, takže na úvěry dosáhne méně lidí.

Maximálně si je momentálně možné půjčit 90 % hodnoty nemovitosti, ale nejčastěji banky poskytují pouhých 70 %. Hned osm největších poskytovatelů hypoték zvýšilo úrokové sazby. Doby, kdy se dala pořídit hypotéka s úrokem pod 2 %, už jsou dávno pryč. Současné roční úrokové sazby se pohybují podle půjčené částky a doby fixace od cca 2,2 do 2,7 %. Výhodou nových pravidel poskytování hypoték je také povinnost uvádět sazbu RPSN (roční procentní sazba nákladů), což až do novely banky dělat musely. Jednotlivé nabídky se také dají jednodušeji porovnat.

Ale v tomto segmentu půjček lze nalézt zajímavé nabídky, nebo nové typy služeb. Například Česká spořitelna nabízí nově fixaci hypotéky až na 15 let. Hypotéční banka zase svým klientům vyřídí veškeré úřední náležitosti s převodem nemovitosti v katastru. Hypotéční banka Wüstenrot svým klientům, kteří si do konce roku sjednají Hypotéku pro vlastní bydlení nebo Hypotéku na cokoliv, odpustí poplatek za zpracování a poskytnutí úvěru. Pro zájemce o refinancování má Wüstenrot zvýhodněnou cenu za interní odhad nemovitosti. Zcela zdarma mohou mít odhad klienti Stavební spořitelny České spořitelny, kteří si do konce letošního roku podají žádost o Hypoúvěr od Buřinky.

Potřebujete nutně půjčit peníze? Využijte výhodné nabídky

Poslední měsíc roku je velmi často obdobím, kdy mnoha lidem nedostávají peníze. Ne ve všech firmách se platí prémie už před Vánocemi, pokud se vůbec vyplácejí, ale dárky, vánoční pohoštění, cesty k příbuzným – to všechno stojí peníze, které musíte zaplatit ještě v prosinci. Někdy nezbývá nic jiného než si vypůjčit. Ale ani v předvánočním shonu nepodléhejte první lákavé reklamě a jednotlivé nabídky si porovnejte. Můžete tak ušetřit spoustu peněz. Nezapomeňte ale primárně sledovat RPSN, to je jediný zcela srovnatelný parametr různých půjček.

A na jaké nabídky půjček se aktuálně podívat?

Kromě spotřebitelských půjček, na které jsme již upozorňovali a jejichž akční nabídky stále platí, v tuto chvíli nabízí například Sberbank Fér půjčky až do milionu korun na 12 až 96 měsíců s úrokovou sazbou od 4,8 % p. a., přičemž maximální RPSN dosahuje 17,49 %. Vyšší úrok, ale nižší RPSN má mPůjčka Plus od mBank. Roční úrok sice u mPůjčky Plus začíná až na 7,9 %, ale RPSN dosáhne maximálně 10,36 % (půjčky se splatností 12 až 84 měsíců, maximální výše úvěru 600 000 korun). Velmi výhodně (nebo také ne) si můžete půjčit na Zonky.cz. Tato „půjčka od lidí lidem“ nabízí spotřebitelské úvěry ve výši 20 000 až 500 000 Kč s úrokem od 3,99 % p. a. a RPSN od 4,7 %. Na Zonky ale velmi záleží na tom, jak tato platforma ocení vaši bonitu, i jak investory zaujme váš příběh. Finální nabídka půjčky pro vás může být podstatně dražší.

Na co si dát pozor

Na internetu najde stovky akčních nabídek půjček od menších poskytovatelů. I kdyby vypadaly sebevýhodněji, vždy si ověřte, zda má daný subjekt licenci České národní banky, respektive, zda o ni v zákonné lhůtě požádal. Po loňské změně zákona o spotřebitelském úvěru nemůže nebankovní společnost bez této licence úvěry legálně poskytovat. Místo výhodné půjčky byste tak mohli spíše získat finanční noční můru.

Stejně tak se vyplatí zpozornět, pokud někdo nabízí podnikatelské úvěry na financování běžných osobních potřeb. Tyto úvěry totiž změna zákona o spotřebitelském úvěru nijak neovlivnila a podmínky pro soukromé půjčky se jich tak netýkají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *